A kutya és a koronavírus

január 5, 2021

A koronavírus egy gyűjtőnevet takar, amelyet a vírus különböző törzsei által okozott fertőzés leírására használnak. Ami alapján a különböző állatfajokat különböző típusú koronavírus fertőzhet meg.

A kutyák esetében a koronavírusos megbetegedést a vírus egy másik törzse okozza, mint az embernél, ezért az ő esetükben nem jár légzési nehézségekkel. A COVID-19 fertőzött gazdákkal együtt élő kutyák esetében, rendkívül kicsi az esély, hogy a kutyus is megkapja ugyanazt a vírust,

ezért nem jelenthető ki egyértelműen, hogy az embereknél megbetegedést okozó koronavírus átadható a kutyáknak. Igen ritka esetben volt kimutatható a pozitív teszt és az se igazán járt tünetekkel a kutyák esetében. Ettől függetlenül ajánlott a kontaktus minimalizálása fertőzött gazdi esetén.

Néhány dokumentált eset van, ahol a COVID-19 vírustörzs kimutatható volt kutyákban, azaz pozitív tesztet produkáltak: Egy eset volt az USA-ban, egy Hollandiában és egy Hong Kongban.

Milyen is a kutyák koronavírusa?

A kutya enterális koronavírus egy olyan vírusos fertőzés, amely a belekben és a gyomorban okoz tünetet és hasmenéssel jár. Általános tünetek: levertség, étvágytalanság, hányás és hirtelen fellépő hasmenés. Kutyák esetében nehéz következtetni és egyértelműen felismerni, hogy ez koronavírusos megbetegedés, ugyanis nagyon sok egyéb betegség is hasonló tüneteket produkál. Egyedül a hirtelen fellépő akut hasmenés, melyet hányás kísér, lehet gyanakodni a koronavírusos megbetegedésre.

Okok:

Sokféle enterális törzs okozhat bélrendszeri tüneteket a kutyáknál. A fertőződés bármelyik vírustörzzsel fertőzött széklettel való érintkezés útján történik. Vagyis a kutya a séta közben az utcán megszagol egy ilyen fertőzött székletet, majd az orrára kerülő parányi darabot lenyalja és bekerül a vírus a szervezetébe. 

A kór megállapítása:

Sok esetben a tünetek elég enyhék és van hogy a kutyus nem is kerül állatorvoshoz, ha viszont mégis akkor az orvos széklet mintát vesz, abból kiderül illetve van egy célzottan koronavírusos teszt, melynek a neve RT-PCR. 

Kezelés:

Nincs specifikus és célirányos kezelése a betegségnek, csak tüneti kezelés. A legfontosabb a kiszáradás megelőzése, amely probiotikumokkal, rostokkal és folyadékpótlással történik. Súlyos esetekben írhatnak fel gyógyszeres kezelést, jellemzően legyengült immunrendszerű, krónikus betegségben szenvedő egyedeknél.

Megelőzés:

Az enterális koronavírus erősen fertőz a kutyusok körében, de létezik ellene vakcina, mellyel a fertőzés megelőzhető. Állatorvos tud bővebb információval szolgálni, milyen gyakorisággal kell az ismétlő oltást beadni.


A tavasz illata a szabadban

A tavasz kezdetével véget ér az őszi téli borongós, havas, hideg, szürke időszak.

április 22, 2021

Biztos javaslatok tavaszra

Nemsokára itt a tavasz, a megújulás időszaka. Változik az időjárás, egyre melegebb az idő, hosszabbodnak a nappalok, rövidülnek az éjszakák, virágba borulnak a növények és fák.

április 22, 2021

Jó barátunk a nyakörv és a póráz

A gazdikat mindig izgalommal tölti el a nyakörv és póráz vásárlás ugyanis ez egy fajta rákészülés a közös sétákhoz és túrákhoz a kedvenceikkel…

február 4, 2021

Kedves Vendégeink, Gazdik!

 

Tájékoztatunk Benneteket, hogy a kutyapanzió szolgáltatásunkban 2023. január 1-jétől az alábbi változások történnek:

Mindazon vendégek, akik a kutyapanzió szolgáltatásunkat igénybe kívánják venni, a szolgáltatás árának 50%-ának megfelelő összeget kötelesek megfizetni a foglaláskor ahhoz, hogy a foglalás érvényes legyen. A kutyapanzió szolgáltatás a lefoglalt időpont előtti 7. napig ingyenesen lemondható, így az előre megfizetett összeget visszatérítjük. Abban az esetben, ha a lefoglalt időpont előtti 7 napon belül jelentitek be a lemondást vagy nem jelentek meg a lefoglalt időpontban, akkor a megfizetett összeg nem jár vissza.

 

Köszönjük megértésetek, bízva szíves együttműködésetekben!

Close